DENGE BOZUKLUKLARINDA ENGEL ORANI HESAPLAMA

Özürlülük Ölçütünün belirlenmesinde Kulak Burun Boğaz Polikliniği bölümü içerisinde Denge Bozuklukları ile ilgili dilimiz döndüğü kadarıyla engel oranlarını sizinle paylaşacağız.
Vestibuler (Denge) bozukluklar hasta stabil olduktan sonra en az 6 ay süreyle takip edilip aşağıdaki kriterlere göre doktor tarafından değerlendirilir.
Aşağıda yer alan tablodan da anlaşılacağı üzere denge bozuklukları 4 sınıfa ayrılmıştır. Denge bozuklukları ile ilgili en az %5 en fazla %35 oranında engel oranı söz konusu olmaktadır.

Vestibuler Bozukluk Kriterleri

Özür Oranı %
Sınıf
1
Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilmesi (bisiklete binmek, hastanın işinin gerektirdiği kirişte-iskelede yürümek gibi belli aktiviteler hariç)
5
Sınıf
2
Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (kişisel bakım ile ilgili basit aktiveteler, bazı ev işleri, yürümek, başkasının kullanıldığı araca binip gezebilmek hariç)
15
Sınıf
3
Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (kişisel bakım hariç)
25
Sınıf
4
Vestibüler bozukluk işaretlerine ait destekleyici objektif bulguların olması ve günlük aktivitelerin yardımsız gerçekleştirilememesi (hareket gerektirmeyen kişisel bakım hariç) eve bağımlı kalması gereklidir.*
35
*Bu hastalarda nörolojik fonksiyonlar ayrıca değerlendirilmelidir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar