Bağ-Kur’lu Engelliler Nasıl Emekli Olur ?

Bağ-Kur mensubu engellinin emekliliği 5510 Sayılı kanunun yürürlüğe girmesi en çok, bağ kur mensubu engellileri sevindirdi. Zira 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarih olan 1 Ekim 2008’e kadar BAĞ-KUR mensubu engelliler erken emekli olamıyordu. 5510 sayılı yasayla birlikte artık BAĞ-KUR’a tabi olan engelli bireylerde erken emekli olacak. 

BAĞ-KUR Mensubu Engellinin Emeklilik Hesaplaması Bağ-kur’lu engellilerin emeklilik hesaplaması yapılırken sakatlık oranına göre kaç yılda emekli olacakları hesaplanır. Buna göre Sakatlık oranı %60 ve üzeri olanlar 15 yıl 3960 prim gün sayısı Sakatlık oranı %50-59 arasında olanlar 16 yıl 4320 gün prim sayısı Sakatlık oranı %40-49 arasında olanlar 18 yıl 4680 gün prim sayısıyla emekli olurlar…. 

Emeklilik hesaplaması açısından SSK, Emekli Sandığı, Bağkur Farkı? 


Kademeli engelli emekliği hesaplaması yapılırken SSK ve Emekli sandığında ilk sigortalılık tarihine bakılarak sigortalının (SSK ve Emekli Sandığı) ne zaman emekli olacağı hesaplanır. İlk sigortalılık tarihi değişince gerek SSK mensubu engellilerin, gerekse de 657 ye tabi engelli memurun emeklilik süresi uzar veya kısalır. Oysa Bağ-kur’a baktığımızda yukardaki tabloda görüldüğü gibi emeklilik hesaplamasında engel oranı kriter alınarak kaç yılda emekli olunacağına karar verildiğini görmekteyiz. 

Bağ-Kur’lu Engellinin Emeklilik İşlemlerinde Gerekli Evraklar Yukardaki tabloda verilen süreleri dolduran bağ-kur’lu engelliler emeklilik için bulundukları ildeki SGK (sosyal güvenlik kurumu) il müdürlüklerine gidip, emeklilik müracaatında bulunmaları yeterli olmaktadır. 

Bağ-kur emeklisi engellinin çalışması halinde maaşı kesilir mi? 


2016 Yılına kadar gerek bağ-kur gerek SSK gerekse de emekli sandığından emekli olmuş fakat daha sonra tekrar çalışan emeklilerden SGDP (sosyal güvenlik destek primi) adı altında yaklaşık %10 luk kesinti yapılıyordu. 2016 Yılında yapılan düzenlemeye göre artık emekli olup ta yeniden çalışan emeklilerden kesinti yapılmıyor. 

Yani hem çalışarak maaş alırsınız, hemde emekli aylığınızı hiçbir kesinti olmadan aynı anda alabilirsiniz. Bu durum milyonlarca emekliyi sevindirmiş kamuoyunda emekliye “çifte maaş” müjdesiyle duyrulmuştu

Kaynak ==> https://www.engelolma.net

Yorum Gönder

0 Yorumlar