Engelli Sağlık Kurulu Raporlarından Ücret Alınır mı ?

Engelli vatandaşların en çok merak ettikleri konular arasında engelli sağlık kurulu raporlarından ücret alınır mı? ya da eğer ki bu uygulamada ücret alınmayacaksa o zaman hangi kalem bunu karşılar gibi sorulardır. 

Bu normal hayat içerisinde merak edilmesi muhtemel başlıklar arasındadır çünkü bugün engelli de olsa aslında birçok kalemde ücret alındığı bellidir. Üstelik bu kişilerin özür durumu tam olarak rapor ellerinde olmadığı içinde netlik kazanmadığından soru işareti olmaya da her zaman devam eder. İşte bu yazımızda engelli vatandaşlarımızın da bilgilenmesi açısından bu konu üzerinde değerlendirme yapmaya çalışacağız. 

Burada yazılı olan bilgiler ise Türkiye Kamu hastaneleri Kurumunun resmi internet sitesinden hazırlanmış olan ve doğrulu kesinleşmiş bilgilerdir. Engelli raporu almak isteyen kişilerin bu bilgiler doğrultusunda başvurması halinde sorularının da yanıtlarını bulmuş olacaklardır. Ülkemizde engelli vatandaşların sağlık kuruluna müracaat etmeleri halinde ve bu işlem raporun % 1’lik bir sonuçla tamamlanması halinde dahi kesinlikle ücret talep edilemeyecektir. Kısacası belirtmek gerekirse engellilerin zaten hayat standartları içerisinde gelirleri oldukça düşüktür. Hatta bazı engelliler ağır özürlü olmadıklarından dolayı maaş alma hakkı da kazanamadıklarından dolayı maddi anlamda güçlük çekebilirler. 

Alınan bu kararın amacı engelli vatandaşların maddi anlamda güçlük çekmemesini hedeflemektir. Yukarıda Sağlık Bakanlığı tarafından alınmış karar neticesinde Sağlık Bakanlığına bağlı olan hiçbir hastaneden ücret alınmayacaktır. Buna bağlı olarak da hastanede tetkik, tahlil ve muayene konusunda ekstra bir ücret talep edilmemesi gerekir. Ancak bu durumların dışında amacına uygun olmayan özel amaçlar doğrultusunda talep edilmiş olan raporlar için ekstra bir ücret alınabilecektir. Mesela şu şekilde belirtebiliriz. 

Engelli bir kişi sağlık raporunu silah ruhsatı almak için istiyorsa ve bu şekilde özel bir amacı varsa o zaman bu hizmetten ücret talep edilebilecektir. Hastanelerde bu şekilde başvuruda bulunan engelli kişilere bilgilendirme açısından onay formu verilecek ve hastanın bu durumu bilmesi sağlanacaktır. Bu durumun ise anlaşıldığı imza ile kesinlik kazanacaktır. 

Ancak bu durumların dışında eğer ki hastane hastadan bir ücret alırsa o zaman ilgili mevzuat gereğince gerekli olan mevzuat hükümleri yürürlüğe girecektir. “Son olarak başlığımızı özetleyecek olursak engelli bir vatandaş devlet hastanelerinden rapor çıkarmak istediğinde kesinlikle ekstra bir ücret ödemeyecektir. Lakin bu amaç özel nedenlerden dolayı ise o zaman ücret alınmaktadır.”

Yorum Gönder

0 Yorumlar