Engelliye Evinde Sağlık Raporu Verilecek

Engelli Raporu Vermek İçin Doktor Engellinin Evine Gidecek 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan engelli raporlarıyla ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi. Bakan Demircan, Bakanlıkta yaptığı toplantı sonrası gazetecilerin son günlerde ayyuka çıkan “sahte engelli raporlarıyla” ilgili bakanlık olarak ne gibi bir düzenleme yapıyorsunuz şeklindeki soruya “Bundan sonra her ilde her hastanede sağlık kurulu raporu vermeye son verilip bakanlığın belirlediği iller ve hastaneler sağlık kurulu raporu vermeye yetkili kılınırken engelli vatandaşlarımız için ise evde sağlık raporu uygulamasını başlatacağız” şeklinde yanıt verdi. 

EVDE SAĞLIK RAPORU VERİLMESİ NASIL OLACAK 

Sağlık Bakanının açıklamasına göre ilerde yapılacak bir düzenleme ile engelli yurttaşlar hastanelerde poliklinik, poliklinik dolaşmaktan kurtulacak. Doktor sağlık raporu almayı talep eden engelli vatandaşın evine giderek muayenesini yaparak raporunu verecek. Böylece engelli yurttaşların hastane de zorlanmasının önüne geçilmiş olacak. 

Bakan açıklamalarına şu şekilde devam etti “Bu düzenlemeyle her ilde, her hastanede değil, bizim belirlediğimiz hastanelerde raporlar verilecek. Engelli vatandaşlarımız poliklinik dolaşmadan, engelli vatandaşlarımızın ayağına doktorlarımız gelerek raporlar verilecek. Raporlar e-devlet ortamına veriliyordu, bundan sonra da bu şekilde devam edecek. Engelli vatandaşımızın raporu ne durumdadır, neyi ifade ediyor, e-devlet sistemi üzerinden ulaşılabilecek. Engelli vatandaşlarımızın rapor almalarını kolaylaştırmış olacağız. Fonksiyonunu da tam denetlenebilir, gözlenebilir bir hale getireceğiz. Amacımız bu tür yanlış uygulamaların da önüne geçmektir.” 

UYGULAMA NASIL OLACAK

 Bilindiği üzere sağlık kurulu raporu alınırken sağlık kurulu raporu alan engelli vatandaş ya da bildik manada sağlıklı insanlar tüm branş DR’larını dolaşıp hepsine tek tek muayene olduktan sonra daha sonra hastanenin verdiği tarihte tekrardan hastaneye giderek “heyete” girmektedirler. Eğer evde sağlık raporu verilmesi uygulamasına geçilirse “heyet” işinin nasıl olacağını şimdilik muammada kalan bir durum. Ya bakanlık tarafından “heyet” işlemi devreden kaldırılacak ya da başka bir yöntem bulunacak. Bununla birlikte tüm branş DR’ların engelli vatandaşın evine gitmesi yoğunluk açısından nasıl bir zamana yayılacak buda kocaman bir soru işareti olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle hasta yoğunluğunun fazla olduğu büyük illerde engelli raporu almak aylar sürerken, şimdi yapılması düzenlenen yeni uygulamada branş doktorların engelli yurttaşların evlerine gidip onları muayene etmeleri muhtemelen daha fazla bir süreyi kapsayacaktır. Bununla birlikte çoğu hastalık için yapılacak, yapılması muhtemel testler için gerekli cihazların hastanede olması hastanın, engelli yurttaşın bir şekilde hastaneye gitmesini zorunlu kılacaktır. 

Bakanın açıklamasında sözü “her ilde her hastanede sağlık raporu verilmeyecek” sözü gerçekleşirse engellinin hastaneye gitmesi gereken durumda nasıl uygulanacak buda şimdilik belirsizlik arz etmektedir. Engelliye evinde sağlık raporu derken, umarız engelliler sağlık raporu almak için yaşadıkları şehrin dışında başka bir şehre gitmek zorunda kalmazlar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar