Yüzde 40 Raporla emekli olabilir miyim ?

Soru: Sayın ilgili yüzde 40 raporum var. Ekim 2009 yılından beri özel sektörde SSK lı olarak çalışmaktayım. Sol bacağımdan engelliyim. Çaycılık yapıyorum. Çalıştığım işyeri 3 katlı bir yer özellikle 2. Ve 3. Katlara çay götürüp getirmek beni fazlasıyla yormaya başladı. İşe girdikten bir yıl sonra yani 2010 yılında %40 oranında özürlüdür ibareli rapor aldım.Çalıştığım firmanın özürlülerin erken emekli hakkı olduğunu dolayısıyla da benimde özürlü emekliliğinden emekliliğinden faydalanarak emekli olacağımı belirtti. Ancak kendi uzmanlık alanı olmadığı için emeklilik süreme ilişkin bir şey söylemedi. Bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim. Emekli olduğumda alacağım maaş tahminen ne kadar olur. Bu arada asgari ücretle çalışıyorum. Ev kira ve bir çocuk okutuyorum. Eğer emekli olduğumda çok az emekli maaşı alırsam tüm zorluklara rağmen çalışmaya devam etmek zorundayım. Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür eder esenlikler dilerim. Ali Gümüş / Manisa


Cevap: Sayın okurumuz. 5510 sayılı kanunun 28 maddesi gereği rapor oranı yüzde 40 ın üzerinde olan her SSK çalışanı engelli erken emekli olur. Bu bağlamda sizin de erken emekli olma hakkınız var. İşe giriş tarihiniz ve engel oranınıza bakıp hesaplama yaptığımda emeklilik için 18 yıl hizmet süresi ve 4200 prim gün sayısıyla emekli olacağınızı hesaplamaktayım. Emeklilikte alınacak maaş miktarını pek çok parametre belirler. Bu hesaplama yolları çok karmaşık olsa da SGK açısından bilindik ve pratik bir hesaplama yöntemi vardır. Çalışırken alınan maaş miktarının %30-40 daha düşüğü emekli olunca alınır.

Hem emekli maaşı alır hem de çalışıp maaş alabilirsiniz?Ülkemizde emekli olan, emekli olacak sigortalarının en büyük endişeleri emekli olunduktan sonra alınacak emekli maaşıyla geçimlerini sağlayıp sağlamayacakları endişesidir. Bu haklı endişeyi doğal olarak sizde yaşıyorsunuz. Fakat bu konuda endişe etmenize gerek yok. Emeklilik tarihiniz gelince siz emeklilik için SGK ya müracaat edip emekliliğe hak kazanın. Sonrasında ise aynı işyerinde veya başka bir işyerinde yeniden çalışmaya başlayabilirsiniz.


Yani hem emekli maaşınızı alırsınız hem de çalaşarak maaş alırsınız. Çifte maaş alırsınız yani. Burada evet sizin durumunuz göz önüne alındığında engelinizde dolayı iş yerinde sizi uygun bir iş verilmediği için çalışmakta zorlanıyorsunuz. Fakat bu zorluğu geçim sıkıntısı nedeniyle devam ettirmek yerine emekli olup tekrardan çalışmaya başlamanız mümkün. Yani yaşanan zorluk açısından değişen bir şey olmasa da en azından iki maaş alarak ekonomik açıdan daha rahat bir yaşam sürmeniz mümkün.

Yorum Gönder

0 Yorumlar