‘Gören Gözler’ engelleri kaldırıyor

Onların sessiz çığlıklarını duymak, toplumla kaynaşmalarına ve iş hayatında, sosyal hayatta kendilerine bir yer bulabilmelerine imkan sağlamak hepimizin görevi. Son 16 yılda başta SGK, sağlık, spor, vergi, sosyal politikalar olmak üzere bir çok alanda engelliler adına yapılan iyileştirmeler ve kazanımları zaman zaman bu köşeden dile getiriyoruz. Bugün de görme engelli kardeşlerimizin faydalanabilecekleri önemli bir projeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görme engelini ortadan kaldıracak önemli bir projeyi birlikte yürütmeye devam ediyor.  ‘Gören Göz Projesi’, teknolojinin yardımıyla görme engellilerin bağımsız hareket etmelerine imkân sağlıyor.
‘Gören Göz’ uygulamasına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yaparak erişmek mümkündür. 7 Mayıs 2018 tarihi itibariyle başvurular alınmaya başladı. Toplam 41 ilde 5 bin adet uygulama dağıtılacak.

Gören Göz nedir?
Gören Göz cihazı, akıllı telefon uygulamasıdır. Akıllı telefonlar üzerinde geliştirilmiş bu uygulamayla navigasyon özelliği kullanılabilmekte; sesli uyarıyla birlikte kolayca yön bulunabilmekte. Görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amaçlanmıştır. Sisteme yüklenen yazılım sayesinde koordinat bilgileri aktarılarak görme engelli vatandaşlarımızın sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirmektedir. Aynı zamanda konum bilgisini de eş zamanlı verdiğinden olası olumsuzluklara karşı görme engelli vatandaşlara kolayca erişebilmektedir.

41 ilde dağıtım yapılacak
Göre göz cihazı daha önce Türkiye genelinde 26 ilde dağıtıldı. 2018 yılı dağıtımları için de başvurular 7 Mayıs 2018 tarihinden itibaren alınmaya başladı. Bu yıl, daha önceden cihaz dağıtılmamış olan 41 ilde dağıtım yapılacaktır. Toplamda 5 bin adet cihaz dağıtılacak iller şöyle;
Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Giresun, Isparta, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Zonguldak…
Başvuru koşulları: Gören göz cihazından faydalanmak için öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekiyor.
Projeden faydalanmak için gerekli koşullar şöyle;
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olmak (01.01.2006 tarihi öncesinde doğmuş olmak),
-Görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 70 ve üzerinde olmak
-Gören Göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak,
- Görme engellinin dağıtım yapılacak olan 41 ilde ikamet etmek veya bu illerdeki eğitim kurumlarında eğitime devam ediyor olmak.
Başvuru yapacak olan görme engelli vatandaşlar adına bazı belgelerin hazırlanması gerekiyor. Başvuruda mutlaka nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı, Engelli Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi ve aslı, ikametgâh belgesi, eğitime devam eden görme engelli öğrenciler için güncel öğrenci belgesinin de götürülmesi şarttır.

Kaynak : star.com.tr

Yorum Gönder

0 Yorumlar