Çekiç Parmak Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalık, ayak ve el parmaklarında meydana gelen ağrılı bir rahatsızlık olarak bilinir. Basit önlemlerle kontrol altına alınabilir ve gerekirse ameliyatla tedavi edilebilir.

Elde çekiç parmak, parmak uçlarının aşırı derecede hasar görmesi sonucu meydana gelir.… Tedavi edilmediği sürece, biçim bozukluğunun yanı sıra, elin işlevlerini de aksatır. Elde çekiç parmak hastalığı, bir parmağın uç kısmının bükük kaldığı durumdur. 

Daha çok genç vücutlarda ve sporcularda rastlanır. Bunun nedeni aşırı hareket ve sakatlanma riskinin fazla oluşudur.

Ayak baş parmağında daha sık görülmektedir. Ayak parmağı kıvrılır ve aşırı şekilde ağrımaya başlar. 

Parmak, tek başına pençe görünümünü alır. Özellikle hanımların küçük ayakkabı tercihleri bu rahatsızlığa neden olmaktadır, hastalığın nedenleri kısmında da bu konuya değineceğiz.Nedenleri

Ayak parmakları, eklemleri barındıran kemiklerden oluşmaktadır. 

Ayakkabı ayağa küçük geldiğinde ya da herhangi bir parmak diğer parmaklardan çok uzun olduğunda, söz konusu parmak, bükülü bir hal almaya başlar. 

Parmakların bükülmesin’de gösterilen başka bir neden ise, vücut yapısı farklılığı ve bu parmakları dik tutmaya çalışan kasların zayıflığıdır.

El parmaklarında çok fazla görülmeyen bu hastalık daha çok ayaklarda görülür. En büyük nedenleri de az önce bahsettiğimiz gibi küçük ayakkabı seçimleridir. Kas gevşekliği de bunu takip eden nedenler arasında yer alıyor.

Belirtiler

Ayakta meydana gelebilecek en ağrılı rahatsızlıkların arasında yer almaktadır bu hastalık. Genel olarak, başparmağın yanındaki parmakta meydana gelir. 

Bu parmak hep bükük şekilde kalır. Üst kısmı devamlı bir şekilde ayakkabıya sürtünür ve o yüzden ağrılı nasırlara sebebiyet verir. Bir süre sonra bu parmağın eğrileşmeye ve bükük bir hale gelmeye başladığını fark edersiniz bununla birlikte şiddetli bir ağrı da sizleri rahatsız eder.

Bu iki durum söz konusu olduğunda bir an önce doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir, çünkü bu ağrılar zaman geçtikçe daha şiddetli hale gelecek ve sizleri çok daha fazla rahatsız edecektir.Tedavisi

Kişisel olarak nasırlar için basit bir tedavi uygulayabilirsiniz. Klasik bir yöntem olan parmaklar üzerine pamuk yerleştirme işlemi sizleri biraz olsun rahatlatabilir fakat ağrılar geçmiyorsa eğer küçük bir cerrahi işlem şarttır. 

Eğri kısım cerrahi müdahale ile kesilerek parmak eski haline getirilmektedir. Bu müdahale hastahanede yatmanızı ya da uzun süre tedavi görmenizi gerektirmez.

Kısa süreli bir ameliyattır ve kesin bir çözüm sunmaktadır. Kemiğin içine 4-6 hafta süre ile duracak bir tel monte edilmektedir bu da parmağın eskisi gibi dik durmasına yardımcı olacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar