Engelliye ve ailesine kolay maaşEngelli aylığı için kaymakamlıklarda bulunan ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılıyor. Engelli aylığı bağlanacak kişide gelir şartı 484 lira olarak uygulanıyor. Yani, 2018 yılında engelli aylığı almak için başvuracak kişiler, diğer şartları sağlıyorlarsa ve yaşadıkları hane içindeki kişi başına düşen gelir 484 TL’nin altındaysa, engelli aylığı alabilirler.


PRİMSİZ MAAŞ HAKKI


Üç ayda bir ödenen maaş miktarı, 1 Temmuz’da memur maaşına yapılan zamla birlikte engel oranı yüzde 40 ile 69 arasında olanlarda 1197.44 liradan 103.59 lira artışla 1301 liraya yükseldi. Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanlara ödenen tutar da 1796.16 liradan 155.38 lira artışla 1951.54 liraya ulaştı. Bu maaşı alanlar primsiz rejimden yararlanıyor. Yani herhangi bir sigorta primi ödemesine gerek olmuyor.

RAPOR ÇİLESİ BİTTİ


Sağlık Bakanlığı, milyonlarca kişiyi ilgilendiren engelli raporlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yaptı. Yeni sisteme göre engelli vatandaşın engellilik durumuna göre rapor verilmesi kararlaştırılacak. Uzuv ve organ kaybı, bazı zihinsel engellilik durumları gibi hayatını idame ettiremeyen veya gelişmesi, iyileşmesi mümkün olmayan engelli vatandaşların raporları geçici rapordan sürekli rapora dönüştürülecek.

GELİR ŞARTI ESNETİLDİ


Engelli aylıklarında yapılan diğer bir önemli bir değişiklik ise gelirle ilgili. Engellilerin harcamaları, gelirleri ve servetlerine bakılarak gelirlerine ulaşmada kullanılan formül kaldırıldı. Bunun yerine, engelli aylığı ve 18 yaş altı engelli aylığında, hanede kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarına bakılacak, bu gelir asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden (534 lira) azsa, aylık söz konusu olacak.

YAKININA DA ÖDEME VAR


ÜÇ ÖNEMLİ ŞART


Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet destek sağlıyor. Bunun üç şartı bulunuyor. 1) Gelir kriterlerinin uygun olması, 2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması, 3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu. Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil.

BAŞVURU YAPARKEN...


1 Ocak itibarıyla hanedeki kişi başına düşen gelirin 967 lirayı aşmaması en önemli şartlardan biri. Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az ‘yüzde 50’ olan ve ‘ağır engelli’ bölümünde ‘evet’ yazan rapor gerekiyor. Küçük çocuklarda rapor 1-2 yıllık veriliyor. 1179 lira olan evde bakım parası için engelli kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar