İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmet Merkezleri

Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü Psiko Sosyal Servis bünyesinde Psikolojik Danışmanlık-Rehberlik ve Sosyal Danışmanlık hizmetleri verilmektedir. 

Uzman personel tarafından engelli ve engelli yakınlarına yönelik; eğitim, sağlık, sosyal yardımlar, ulaşım, istihdam, hukuki konularda rehberlik hizmetinin yanı sıra engellinin gereksinimi doğrultusunda ilgili kurumlara yönlendirme, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ve sahip oldukları haklar konusunda danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık hizmeti, özel eğitim gereksinimi olan engelli bireylere ve ailelerine yönelik müdürlük bünyesinde verilen bir diğer hizmettir. Aynı zamanda eğitim amaçlı başvuran engelli bireylerin ilk görüşmeleri ve değerlendirmeleri yapılmakta, eğitim hizmetleri “Aile Eğitim Programı” ile desteklenmektedir. 


Buca Hizmet Merkezi

Buca Tınaztepe`de yapımı tamamanan Sosyal Yaşam Kampüsü huzurevi, engelli eğitim merkezi, engelli ve yaşlı rehabilitasyon merkezi, çocuk ve gençlik merkezi olarak hizmet veriyor. Merkezde bir aşevi ve kapalı spor salonu da bulunuyor.

Buca’da Sosyal Yaşam Kampusu içinde yer alan hizmet merkezinde; 
Engellilere yönelik; okul öncesi ve okul dönemi eğitimleri, kişisel gelişim, sosyal rehberlik, spor aktiviteleri, el sanatları, resim, drama eğitimleri verilmektedir.
Engelli yakınlarına yönelik; Aile Eğitim Programı, Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi (KSEP), Kadının İnsan Hakları Eğitimi Projesi (KİHEP) uygulamalarının yanı sıra pilates, step-aerobik çalışmaları yürütülmektedir. Engelli çocuklar eğitim alırken aileleri de hem bilinçlenmekte, hem de rahatlatıcı aktivitelere katılmaktadır.
Engellilere yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık ile sosyal danışmanlık hizmetleri burada verilmektedir.

1263 Sokak No:1 Aydoğdu Mahallesi Evka 1 Buca
Tel: 293 98 23 - 293 98 24 Faks:293 3761 
e posta: engelli@izmir.bel.tr

Konak Engelli Hizmet Merkezi

2013 yılından bu yana hizmet vermekte olan Konak Katlı Otopark altındaki bu merkezde; b resim, drama, masa tenisi, boccia, okuma-yazma, yaratıcı drama kursları verilmektedir.
Konak İl Halk Kütüphanesi ile işbirliği halinde Görme Engelliler Eğitim Destek Projesi yürütülmektedir. Gönüllü bireyler, görme engelli bireyler ile birlikte gönüllü okuma etkinlikleri gerçekleştiriyor. 

Merkeze 0 232 293 32 96 numaralı telefondan erişilebilir.

İnciraltı Engelli Hizmet Merkezi

Aralık 2012 tarihinden bu yana hizmet veren merkez İnciraltı Ahmet Piriştina Kent Ormanı içinde yer alıyor. 
İnciraltı Hizmet Merkezi’nde okuma-yazma eğitimi, modern dans, latin dansları, klasik dans, beden eğitimi, el sanatları, masa tenisi, halk oyunları, step-aerobik, bağlama ve müzik kursları düzenlenmektedir. Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği koro çalışmaları yapılıyor ve özel günlerde konserler düzenleniyor.
Yaklaşık 100 metrekarelik yüzölçümünde düzenlenen Hobi Bahçesi ile engellilerin, toprakla buluşması sağlanıyor, bahçede yetişen ürünlerin yetişm ve hasat süreçlerinin rehabillitasyona katkıda bulunmasına çalışılıyor. 
Türkiye’de engelli bireylerden oluşan tek izci grubu olan Engelsiz İzciler, çalışmalarını İnciraltı Hizmet Merkezi’nde sürdürmektedir. 
İnciraltı Engelliler Merkezi ve Kafeteryası için engelli vatandaşlarımızın ulaşımını sağlamak üzere 811 numaralı özel otobüsler çalışıyor. Hatta ilişkin hareket saatlerine bu linkten erişilebilir.

Merkeze 293 98 36 numaralı telefondan erişilebilir.


Engelli Vatandaşların Çeşitli Konularda Danışabileceği Bir Biriminiz Buluyor Mu?Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Sosyal İşler Şube Müdürlüğü Engelliler Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Engelliler Merkezi, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu altında faaliyet sürdürmektedir. Engelliler Kafeteryası ise İnciraltı Çakalburnu'nda faaliyet sürdürmektedir. Birime, 0 232 293 17 37 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar