Bakan Selçuk: “397 Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakınımızın Atama Kurasını Gerçekleştirdik”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 397 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının atama kurasını gerçekleştirdiklerini belirterek, “397 kardeşimizin ataması ile bugüne kadar kamuda istihdamını sağladığımız şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın sayısı 44 bin 781’e ulaşmış olacak. Böylelikle sizlerle kamu kurumlarımızda beraberce çalışma arkadaşı olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

İlk kez çevrimiçi olarak düzenlenen Şehit Yakını Gazi ve Gazi Yakınlarının Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Atama Töreninde konuşan Bakan Selçuk, şehitlik ve gazilik makamının ulvi bir makam olduğunu söyledi.

Cennet mertebesine erişen her şehidin, gazilik mertebesine ulaşan her gazinin, devlet ve millet olarak ülkemizin teminatı olduklarını kaydeden Selçuk, “Kur’an’da ‘Allah yolunda öldürülenler için ‘ölüler’ demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz’ buyuruluyor. Milletimizin şan ve şerefle yazdığı kahramanlık destanlarının temelinde işte bu ayete imanımız var. Sizlerle beraber bu davamızı bu imanımızı gelecek kuşaklara aktaracağız” dedi.

Şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarını her daim vatanımızın emaneti olarak gördüğünü kaydeden Selçuk, “2021 İstiklal Marşı yılı olarak ilan edildi. 2020 biterken böyle güzel müjdemiz oldu. Sizlerle birlikte 2021 yılında da İstiklal Marşı yılı kapsamında güzel programlar düzenleyip vatanımıza olan sevgimizi daha iyi idrak etmemize vesile olacak. Sizlerle beraber şehitlerimizin ve gazilerimizin en önde yürüdüğü bu destanları beraber anacağız” diye konuştu.

Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakınımızın Sayısı 44 Bin 781’e Ulaşmış Olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak bugüne kadar hiç tereddüt etmeden görevlerini yerine getirmeye, hizmetleri ulaştırmaya devam ettiklerinin altını çizen Bakan Selçuk, “Eğitimden istihdama, ulaşımdan sağlığa, konuttan gelir desteğine kadar birçok alanda sağladığımız destek ve hizmetlerimiz var. Bugün de İnşallah bu atama töreni ile bir hizmetimizi sizlere ulaştırmış olacağız. 2002 yılına kadar kamuda istihdamda edilen şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızın toplam sayısı 6 bin civarındaydı. Hükümetlerimiz döneminde biz bu rakamı 6 katına çıkardık. Toplam 38 bini aşkın hak sahibinin kamu kurum ve kuruluşlarına atamasını yaptık. Bugün de inşallah 397 kardeşimizin atamasını gerçekleştireceğiz. Böylece 397 kardeşimizin ataması ile bugüne kadar kamuda istihdamını sağladığımız şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın sayısı 44 bin 781’e ulaşmış olacak. Sizlerle kamu kurumlarımızda beraberce çalışma arkadaşı olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah daha sonraki buluşmalarımızda daha geniş katılımlı toplantılarda hep beraber oluruz” şeklinde konuştu.

Şehitlerimizin Aziz Hatıralarına Hürmet Duyan, Kahraman Gazilerimizin Varlığıyla İftihar Eden Bir Milletiz

Bu rakamların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlerde gösterdiği hassasiyetin bir ifadesi olduğunu ifade eden Selçuk, “Biz; şehitlerimizin aziz hatıralarına hürmet duyan, kahraman gazilerimizin varlığıyla iftihar eden bir milletiz. İyi ki varsınız. O nedenle; şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımıza her hizmeti şerefli bir vazife olarak görüyoruz. Sizler de inşallah bugün kamu görevini üstlenerek çalışma hayatına hayırlı bir başlangıç yapacaksınız. 81 ilde bayrağımızın dalgalandığı her yeri vatan görerek, bu çalışmalarımızda bize destek olacaksınız. O yüzden neresi olursa olsun, aynı bilinçle, aynı şuurla, aynı vatan sevdasıyla çalışacağınıza yürekten inanıyorum” dedi.

Yardım ve Desteklerin Toplam Tutarı 45 Milyar Liraya Ulaştı

Sosyal Koruma Kalkan ile bireyden aileye, aileden topluma uzanan tüm süreçlerde milletin yanında olduklarını kaydeden Selçuk, “Kovid-19’la mücadele kapsamında, bugüne kadar Bakanlık olarak sağladığımız yardım ve desteklerin toplam tutarı 45 milyar liraya ulaştı. Dolayısıyla biz bütün hizmetlerimizde sosyal korumaya dair her alanda sadece niceliği değil niteliği de arttırmayı hedefliyoruz. Daha bütüncül daha sistematik yaklaşımla sürdürüyoruz. Şuanda Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğümüz ile Çalışma Genel Müdürlerimiz ortak bir çalışma yaparak şehit yakınlarımızın, gazi ve gazi yakınlarımıza dair bir veri tabanı oluşturma çalışmalarımız da devam ediyor ve böylece sizlere daha iyi hizmet sunacağımıza inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Atama Kuraları Noter Huzurunda Yapıldı

Noter huzurunda yapılan 397 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının atamasında; 112’sinin öğrenim durumları itibariyle; arkeolog, avukat, çocuk eğiticisi, çözümleyici, fizyoterapist, hemşire yardımcısı, imam hatip, ergoterapist, kuran kursu öğreticisi, matematikçi, mühendis, mütercim, öğretmen, programcı, psikolog, sağlık memuru, sağlık teknikeri, sağlık memuru, sosyal çalışmacı, sosyolog, şehir plancısı, tekniker ve teknisyen unvanlı kadrolara atama teklifleri yapıldı. 131’inin memur unvanlı kadrolara, 132’sinin hizmetli unvanlı kadrolara, 1 kişinin büro personeli pozisyonuna, 21 kişinin işçi kadrosuna atama teklifleri gerçekleştirildi. Atananların 250’si erkek, 147’si ise kadın.

Atama Teklifleri E-Uygulama Sistemi Üzerinden Yapılıyor

Atama teklifleri e-uygulama sistemi üzerinden personel talep eden kamu kurum ve kuruluşlarına yapıldı. Kurum ve kuruluşların; 24’ü bakanlık ve bağlı kuruluşu, 34’ü üniversite, 1’i KİT, 1’i mahalli idare olmak üzere toplam sayısı 60’dır.

İlgililer atama teklif sonuçlarına bugün saat 17.30 itibariyle https://kamusonuc.ailevecalisma.gov.tr/SorguSehitGaziAtama adresinden ulaşabilecekler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar