Askerlikten Muaf Olanlar Engelli Sayılır mı ?


Askerliğe elverişsizdir, halk arasında çürük raporu 2 şekilde alınabilmektedir. Birincisi askerlik için başvuru yaptığınızda askerlik şubesinde yapılan sağlık muayenesidir. Bu muayene sorasında doktorlar bir sorun fark ederlerse sizi askeri hastaneye sevk ediyorlar, ya da siz talepte bulunursanız askeri hastaneye sevkiniz oluyor. Hastane sevkiniz sonra gerekli kontroller yapılıyor ve heyete giriyorsunuz. Bu heyet askerliğe elverişi olup olmadığınıza yani askere gidip gitmeyeceğinize karar veriyor.

Diğer rapor alma şekli ise, askerde meydana gelen ya da ilk kontrolde fark edilmeyen rahatsızlıkların fark edilmesiyle askeri hastaneye sevk işlemidir. Örneğin gözleri 7 dereceden yüksek bir kişi, çürük raporu almaktadır. Eğer bu konu fark edilmezse ve askerlik başladıktan sonra fark edilirse, yetkili komutan kişiyi askeri hastaneye yönlendirir. Burada yukarıda detayları verilen işlemler tekrar edilir. Ve heyet kişiye çürük raporu verilip verilmeyeceğine karar verir.

Çürük Raporu Engelli Raporu Yerine Geçer mi ?


Çürük raporu ya da diğer adıyla askerliğe elverişlidir raporu engelli raporu yerine geçmemektedir. Bu rapor tamamen askerlik durumunu gösteren bir sağlık raporudur. Engelli raporu ve askerliğe elverişsizdir raporları tamamen birbirinden farklı ve ayrı ayrı alınması gereken raporlardır.

Yukarıdaki örneğe bakarsak; 7 derece miyop olduğu için kişi askerden muaf raporu alsa bile, yönetmelikler gereği engelli raporu alamamaktadır. Bu durumda kişi sağlık olarak yeterli görülmediği için askere alınmamakta, fakat engelli raporu alacak kadar sağlıksız görülmemektedir.
Bu tip durumlar iş arayışında kişilerin önüne çok büyük engelliler olarak çıkmaktadır. Kişi iş başvurusunda bulunduğu zaman askerlik terhis belgesi istenmektedir. Belgeyi ibraz edemeyen kişiden bu sefer engelli raporu istenir. Terhis belgesi ve engelli raporuna sahip olmayan kişiler ne sağlam nede engelli olarak görülmediği için mağdur olmaktadırlar.